Svět čaje
O čaji
Slovo čaj stejně jako rostlina pochází z výslovnosti čínského výrazu 茶 – “čcha” v mandarínském a kantonském dialektu; v dialektu významného přístavu Sia-men čteno te – odtud pojmenování v mnoha jiných jazycích. Čaj jako takový je kulturní nápoj, připravovaný louhováním lístků čajovníku v horké vodě a je díky svým povzbuzujících vlastnostem a blahodárných látkách v něm obsažených oblíbeným a tradičním nápojem prakticky po celém světě.
Pěstování čaje
Čaj vzniká zpracováním listů čajovníku. Přirozeně čajovník rostl v jihovýchodní Asii při hranicích Číny a Indie. Jako kulturní rostlina se pěstuje na mnoha místech s příhodnými podmínkami, mezi známé čaj produkující země patří Čína, Indie, Srí Lanka, Keňa, Vietnam, Japonsko, Indonésie a Turecko. Nejlépe se mu daří v monzunovém klimatu v subtropickém a tropickém pásu, roste na kyselých půdách, od hladiny moře až po nadmořské výšky kolem 2500 m.
Zpracování a druhy čaje
Metody zpracování čaje jsou různé v jednotlivých regionech. Celý proces se skládá ze 4 základních prvků: zavadnutí, svinování, oxidace a sušení. Základním faktorem je stupeň oxidace kde odborně řečeno, jde o pozměnění některých molekul listu, které má vliv na chuťové vlastnosti čaje a způsobuje zhnědnutí. Oxidace probíhá do té doby, než obsah vody v lístku neklesne na určitou mez. Laicky řečeno se čajový lístek odborně suší. Čaj se téměř vždy zpracovává v zemi původu. Ve VeltaTea máme v nabídce dvě nejrozšířenější skupiny pravých čajů: čaje černé a čaje zelené. Dále pro velkou oblibu vyrábíme čaje ovocné a čaje bylinné, které neobsahují pravý čaj a jsou smíchané jen z bylinek a ovoce.
Čaje černé
Lístky čaje se mechanicky naruší, oxidace probíhá za teploty okolo 30 °C a velice vysoké vlhkosti. Získáváme lístek na plně oxidovaný, tedy na pohled hnědý až černý. Zpracování trvá týden i déle. Ve střední Evropě (a „západní civilizaci“ obecně) je historicky nejoblíbenější právě čaj černý.
Čaje zelené
Zelený čaj se liší od černého čaje díky jinému zpracování. Na rozdíl od černého čaje není součástí procesu oxidační fáze. Čerstvě natrhané lístky se nechají zavadnout a pak se ošetřují v páře, která zabrání oxidaci. V důsledku toho si uchová čaj svoji zelenou barvu.
Čaje ovocné
Čaje ovocné se tradičně označují jako čaje i když neobsahují žádný pravý čaj. Směsi ovocných čajů jsou tvořeny převážně ze sušeného ovoce, bylinek a koření. Jejich výhoda je, že neobsahují kofein a skvěle se tak hodí jako základ pitného režimu u dětí.
Čaje bylinné
Čaje bylinné patří již od pradávna tradičně k oblíbeným nápojům s pozitivními účinky na tělo i mysl. Jako ovocné čaje neobsahují pravý čaj a jsou složeny pouze z bylin, případně mohou být dochuceny kořením či ovocem.